Hatay’da bundan sonra ne olacak?: Erkan Baş’tan Gökhan Zan açıklaması

Ortaya çıkan ses kaydının ardından Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) desteğini çektiğini açıkladığı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gökhan Zan ve gelinen nokta hakkında konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Zan’ın “Ben kazanamazsam geleceğimi düşünmek zorundayım” dediğini söyledi.

Bunun kabul edilemez olduğunun altını çizen Baş, bundan sonraki sürece ilişkin de konuştu.

Sözcü Yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Erkan Baş’ın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

– Neden Zan’ın suç duyurusunun sonucunu beklemediniz?

Bizim açımızdan mesele şu: Bu adamla görüşme yapmış mı? Yapmış. Bu içerikte bir görüşme yapmasa bile adamla görüşmeler yapmış.

İki deprem suçlusu arasında, kire bulaşmayan, temiz bir siyaseti halka seçenek olarak sunmaya çalıştık. Böyle iddiaların ortaya çıkmış olması bize, şeffaflık ve temiz siyaset anlayışımıza uygun düşmedi. Bunu kendisine söyledik. Böyle yerlerde partimizin adının geçmesi tahammül edilecek bir şey değil.

‘KONUŞMALARI DİNLEMEDİM’

– Kesin bir kanaate vardınız mı?

Konuşmaları dinlemedim. Ama konuşmalar Gökhan’a sorulduğunda, arada şöyle bir laf ediyor; “Ben kazanamazsam kendi geleceğimi düşünmek zorundayım.” Bu bizim arkadaşlar için işin koptuğu nokta. Başkaları için normal olan birtakım ilişkiler bizim için normal olmayabilir.

– Bunu TV yorumculuğu için mi diyor?

Olabilir, evet. Ben adaylığa girerken Lütfü Savaş ne der? AKP ne der? Adaylık Lütfü Savaş’a mı yarar? AKP’ye mi? Böyle hesaplar yapmam. Çizgimi güçlendirmeye çalışıyorum. Duruşu temsil etmeye çalışıyorum. Başkalarının hesaplarının parçası haline geldiğin andan itibaren, ister AKP ister Savaş olsun, kabul etmeyiz.

‘BÖYLE BİR GÜCÜ YOK’

– Ne olacak bundan sonra?

Biz Zan’dan desteğimizi çektiğimizi açıkladık. Bundan sonra tek başına girecek. Ama onu da yapamaz, kimle yapacak? Böyle bir gücü yok. Yürütmesi zor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x